dalej >>>
dalej >>>
<<< wstecz
<<< wstecz

Chyba największą popularność w ostatnich latach zyskały gazowe piece kondensacyjne. Swą przewagę nad tradycyjnymi zawdzięczają mniejszemu o blisko 30 proc. zużyciu paliwa w sezonie grzewczym. Są przy tym zaawansowanymi technologicznie urządzeniami służącymi nie tylko do centralnego ogrzewania, ale i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu, że kotły kondensacyjne wykorzystują ciepło zawarte w parze wodnej, pozwalają na jego odzysk nawet o 17% większy niż w kotłach tradycyjnych. Natomiast cały cykl pozwala uzyskać sprawność kotła sięgającą do 109%.


Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe, pomimo iż jest jedną z droższych form ogrzewania domu, stanowi rozwiązanie niemal idealne: ogrzewane powietrze rozchodzi się od podłogi ku sufitowi, zapewniając doskonały mikroklimat w pomieszczeniach. W dodatku ogrzewanie podłogowe może być stosowane pod posadzką słabo izolującą termicznie. Do tego celu najlepiej nadają się posadzki ceramiczne lub kamienne (terakota, marmur, granit). Można również stosować inne posadzki takie jak wykładziny, dywany lub posadzki drewniane. Zawsze jednak montaż powinien odbywać się według wskazówek producenta.
Ogrzewanie podłogowe powinno być uwzględnione na samym początku, w projekcie domu i instalacji budynku. Zauważyć jednak trzeba, iż spełni swą rolę tylko w domach energooszczędnych, gdzie straty ciepła są minimalne. W przeciwnym razie ogrzewanie podłogowe może być tylko dodatkiem, np. w łazienkach. Nie można też instalować ogrzewania podłogowego na całej powierzchni podłogi: pod szafą, łóżkiem czy fotelami oraz brodzikiem lub wanną czy pralką w łazience.

 

STRONA 1