SERWIS
GALERIA PRAC
USŁUGI
SIECI  GAZOWE
INSTAL. WOD - KAN
INSTALACJE CO
KOTŁOWNIE
OCZYSZ. ŚCIEKÓW
KLIMATYZACJE
INST. WENTYLACJI
PRODUKTY
POMPY CIEPŁA
KOTŁY
OGRZ. PODŁOGOWE
GRZEJNIKI
KLIMATYZACJA
KOLEKTORY SŁON.
OCZYSZ. ŚCIEKW
INST. STELAŻOWE
WENTYLACJE
ZASOBNIKI WODY
SYSTEMY INSTAL.
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
GALERIA PRAC

Usługi w zakresie instalacji wentylacji z rekuperatorem w twoim domu

Rekuperator ?

Rekuperator jest to centrala wentylacyjna, która zapewni nam skuteczną wymianę powietrza oraz jego cyrkulację w całym budynku. Budynek taki musi zostać wyposażony w kanały wentylacyjne, którymi powietrze dostarczymy do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet, oraz usuniemy powietrze z kuchni, garderoby czy ubikacji - czyli ze wszystkich pomieszczeń, gdzie może powstać wilgoć lub nieprzyjemne zapachy.

Technologie tego typu stosowane są na Zachodzie już od wielu lat, często właściciele nowo wybudowanych budynków nie zdają sobie sprawy, że w ich domu zamontowano tego typu urządzenie. Zdarza się, że zapytani o rekuperator Niemcy czy Holendrzy nie wiedzą w pierwszej chwili, o co chodzi. Po dłuższej rozmowie stwierdzają, że faktycznie, coś takiego w ich domu zamontowano...
Jest to rozwiązanie najczęściej już standardowo montowane w nowych domach.

Centrala wentylacyjna z rekuperatorem wyposażona jest zazwyczaj w dwa wentylatory. Jeden z nich zasysa powietrze zewnętrzne, wtłaczając je do budynku, drugi wysysa taką samą ilość powietrza z wnętrz budynku wypychając je przez wymiennik na zewnątrz. Wyposażona jest ona także w jeden lub dwa filtry oraz dodatkowe urządzenia sterujące (np. w zabezpieczenie antyzamrożeniowe).
Sterowanie centralą i całym systemem wentylacji odbywa się za pomocą włącznika umieszczonego zazwyczaj w centralnej części budynku (przedpokój, kuchnia itp.). Sterownik połączony jest z rekuperatorem za pomocą odpowiedniego przewodu elektrycznego. Najprostsze i najbardziej niezawodne sterowniki pozwalają na skokową regulację pracy wentylatorów. Stosowane są również rozwiązania bardziej skomplikowane, nawet w wersjach skomputeryzowanych, w tzw. "inteligentnych domach".

Jak montujemy?

Firma Sanitar dba o najwyższą jakość montowanych wentylacji dlatego przede wszystkim uwzględniamy efektywność urzadzeń klimatyzacyjnych.

 

Centrala wentylacyjna

Składa się z dwóch wentylatorów – nawiewnego i wyciągowego, nagrzewnicy świeżego powietrza, filtrów i krzyżowego wymiennika ciepła. Wymiennik zbudowany jest z wielu równolegle ustawionych płyt, między którymi są kanaliki, przez które przepływa powietrze. Kanaliki poprowadzone są w ten sposób, że kiedy w jednym ich rzędzie płynie powietrze świeże – zimne, to przez rząd sąsiedni przepływa powietrze wyciągane z pomieszczeń – ciepłe. Przenikające przez płyty ciepło z powietrza usuwanego ogrzewa powietrze nawiewane. Dodatkowo ciepło jest oddawane przez wykraplającą się na ściankach wymiennika parę wodną.

Sieć kanałów

Centrala połączona jest z siecią kanałów wentylacyjnych. Część z nich służy do rozprowadzania świeżego powietrza do pomieszczeń zwanych czystymi, takich jak salon i sypialnie, częścią zaś powietrze jest wyciągane z tak zwanych pomieszczeń brudnych, czyli z kuchni, łazienek, WC, garderoby. Przepływ powietrza z pomieszczeń czystych do brudnych odbywa się przez odpowiedniej wielkości szczeliny pod drzwiami lub przez specjalne otwory w drzwiach lub w ścianach między pomieszczeniami

 • Jakość obudowy i jej izolacji. Niedokładnie wykonana obudowa i słaba izolacja mogą zmniejszyć sprawność rekuperatora i spowodować wykraplanie się pary wodnej. Grubsza i szczelna wewnętrzna izolacja centrali wentylacyjnej gwarantuje też cichszą pracę urządzenia.

 • System antyzamrożeniowy. Najprostsze i najtańsze zabezpieczenie przed oszronieniem lub zamarznięciem stanowi zastosowanie nagrzewnicy wstępnej. Jest to jednak mało opłacalne, ponieważ koszt korzystania z niej często przekracza zyski, jakie otrzymujemy dzięki zastosowaniu rekuperatora. Lepszej jakości rekuperatory (co za tym idzie - droższe) wyposażone są w systemy odmrażające wymiennik przez wyłączenie jednego z wentylatorów. Niestety, kosztem nawiewu świeżego powietrza. Najskuteczniejsze mają redukcję obrotów wentylatora nawiewnego. Dzięki temu zapewniony jest ciągły napływ świeżego powietrza, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

  Miejsce dla rekuperatora

  Rekuperator powinien zostać umieszczony w miejscu, gdzie dostęp do niego nie będzie w żaden sposób utrudniony. Należy pamiętać, że kilka razy w ciągu roku trzeba wymienić filtry. Warto również zapewnić dostęp serwisantowi w razie konieczności przeprowadzenia naprawy. Urządzenia nie powinno umieszczać się poza izolowaną strefą budynku - mróz obniża jego sprawność, a zamarzające skropliny mogą go uszkodzić.

  Kanały wentylacyjne

  W instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno--wywiewnej świeże powietrze z zewnątrz napływa kanałami wentylacyjnymi najpierw do najmniej zanieczyszczonych pomieszczeń - pokoi dziennych i sypialni. Stamtąd przedostaje się ono do przedpokojów, potem do kuchni, łazienki i toalety, skąd usuwane jest na zewnątrz.

  Kanały wentylacyjne można poprowadzić w ścianach, stropach, a w budynkach z nieużytkowym poddaszem układa się je często w tej niewykorzystanej na cele mieszkalne przestrzeni. Umieszcza się je często wzdłuż ścian lub pod sufitem. Trzeba je jednak później zabudować. Kanały przechodzące przez nieogrzewane miejsca muszą być ocieplone, aby na ich powierzchniach nie wykraplała się woda, a przepływające przez nie powietrze nie wychładzało się. Na ich końcach zakłada się nawiewniki i wywiewniki, zwane anemostatami.

  Powietrze z zewnątrz pobierane jest czerpnią, umieszczoną w ścianie domu lub w ogrodzie. Powinna być wykonana z materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Jeśli zdecydujemy się na czerpnię w ogrodzie, pamiętać należy, aby była osłonięta roślinami. Umieszczona w cieniu dostarczy do domu czyste i chłodne powietrze.

  Znacznie korzystniejsze, choć niestety droższe, jest połączenie czerpni z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC), który schłodzi powietrze latem, a zimą je ogrzeje. Ponieważ taki wymiennik wykonuje się poza domem, konieczne jest poprowadzenie długiego kanału, który połączy GWC z instalacją w domu i rekuperatorem.

  Zużyte powietrze usuwane jest wyrzutnią, którą jako mały kominek wentylacyjny umieszcza się na dachu.

 

Oferujemy dostawę i montaż instalacji i urządzeń wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, tj. :


- rekuperatory, centrale wentylacyjno - klimatyzacyjne
- wentylatory kanałowe, dachowe, ścienne
- kanały i kształtki z blachy ocynkowanej i nierdzewnej
- przewody elastyczne izolowane, nieizolowane
- okapy wentylacyjne
- klimatyzatory ścienne, ścienno - przysufitowe, kasetonowe, kanałowe